Wydajność określa zakres, w jakim proces działa w odniesieniu do jego pełnego potencjału. Na usprawnianie procesu składa się sposób identyfikacji, analizy, a następnie ulepszania procesu, aby poprawić wydajność, koszty oraz jakość produktów lub usług. To zazwyczaj skutkuje modyfikacją zadań oraz procesów, bądź dodawaniem kolejnych procesów w celu poprawy wydajności.
Pracownicy po latach oswajania się z systemami mają tendencję do trzymania się kurczowo procesów, niezależnie od tego, czy mają świadomość konieczności zmian, czy nie. Uzyskanie wsparcia pracowników na początkowych etapach usprawniania procesu może prowadzić do płynniejszego przechodzenia przemian. Gry biznesowe oparte na doświadczeniu oraz zajęcia teambuildingowe są świetnym sposobem wywoływania świadomości, że zmiana procedury może prowadzić do zwiększonej wydajności.
Produkt teambuildingowy od Catalyst, Need 4 Speed, który wymaga od zespołów budowania miniaturowych pojazdów z zestawu części, ciągle mając na uwadzę upływający czas i dokładność, jest jednym z takich zabawnych i angażujących zajęć, które uwydatniają zalety usprawniania procesu. Zespoły rywalizują między sobą z punktacją udostępnianą publicznie na tablicy wyników sprawiając, że rywalizacja zwiększa zapał w kierunku potrzeby dokonywania zmian. Ponadto średnia punktacja osiągnięć zespołów zachęca do współpracy pod względem dzielenia się najlepszymi praktykami, przekazywania umiejętności oraz zwiększania ogólnej wydajności.
Badania potwierdzają zdolność grywalizacji takiego procesu w celu przenoszenia wiedzy po powrocie do środowiska pracy, co powoduje większą akceptację zmian oraz zaangażowanie w potrzebne usprawnianie procesu.
Przejrzyj sekcję opisującą powiązane popularne programy.
Potrzebujesz pomocy w podjęciu decyzji? A może szukasz czegoś innego?