Rozwiązywanie problemów

Uważasz, że większość wyzwań da się pokonać w prosty sposób, a szkolenie z metod rozwiązywania problemów to strata czasu? Jedna rozgrywka Crime Solvers, czy Atmosphere i zmienisz zdanie!

problem solving activities


Z rozwiązywaniem problemów do czynienia mamy na co dzień, nie zdając sobie sprawy z tego jak bardzo jest to skomplikowany proces myślowy. Wymaga on od nas nie tylko kreatywności i innowacyjnego podejścia, ale także umiejętności analitycznych i logicznego myślenia, przy jednoczesnej odporności psychicznej i wierze w swoje możliwości. W edukacji szkolnej, która często skupia się na zapamiętywaniu informacji i wykonywaniu zadań zgodnie z ustalonymi schematami, umiejętność ta nie jest trenowana i doceniana. Z wielką szkodą dla świata biznesu - tu wyzwań wymagających umiejętności rozwiązywania rozmaitych niestandardowych problemów dostarcza niemal każdy dzień.

Na pierwszym etapie rozwiązywania problemów kluczowa jest chłodna i rzeczowa analiza. Ta kompetencja myślowa polega na dokładnym zrozumieniu problemu, rozbiciu go na mniejsze, bardziej zrozumiałe części i zidentyfikowaniu głównych przyczyn. Bez gruntownej analizy nie jesteśmy w stanie zrozumieć, z czym tak naprawdę mamy do czynienia, co jest niezbędne do znalezienia skutecznego rozwiązania.

Kolejnym etapem jest dedukcja, czyli umiejętność wyciągania logicznych wniosków z dostępnych informacji. Na tym etapie identyfikujemy możliwe rozwiązania problemu na podstawie wcześniej zebranych danych i faktów. Dedukcja pozwala nam przewidzieć konsekwencje różnych działań i wybrać te, które mają największe szanse powodzenia.

Pora na generowanie pomysłów - tu kluczowe są oczywiście kreatywność i myślenie innowacyjne. Ich pobudzeniu służą rozmaite techniki rozwiązywania problemów. Często najskuteczniejsze pomysły to te, które wychodzą poza utarte schematy i standardowe podejścia. Umiejętność rozwiązywania problemów „poza pudełkiem” umożliwia znajdowanie nowych, nietypowych dróg do celu.

Po przeanalizowaniu problemu, zidentyfikowaniu możliwych rozwiązań i wygenerowaniu pomysłów, musimy podjąć decyzję o wyborze najlepszego z nich. Kolejną składową umiejętności rozwiązywania problemów jest więc decyzyjność. Wymaga ona nie tylko pewności siebie, ale także właściwej oceny ryzyka i przewidywania potencjalnych skutków.

Ostatnim, ale równie ważnym jak pozostałe etapem jest wdrożenie rozwiązania i monitorowanie jego skuteczności. W tej fazie kluczowa jest umiejętność zarządzania projektami oraz ocena wyników. Musimy być w stanie śledzić postępy, mierzyć efektywność naszych działań i w razie potrzeby wprowadzać korekty.

W biznesie umiejętność efektywnego rozwiązywania problemów jest niezbędna. Dlatego w naszej ofercie programy nastawione na zespołowe rozwiązywanie problemów (np. Crime Solvers, Human Skills, czy Atmosphere) pozwalają przećwiczyć ten schemat - czy to rozwiązując zagadkę kryminalną, czy to szukając możliwości migracji na inną planetę. Dzięki fascynującym fabułom i świetnej podbudowie merytorycznej, programy te cieszą się niegasnącym zainteresowaniem i spotykają się z bardzo entuzjastycznym feedbackiem od zespołów HR.

Przejrzyj sekcję opisującą powiązane popularne programy.
Potrzebujesz pomocy w podjęciu decyzji? A może szukasz czegoś innego?

Skontaktuj się z nami

Powiązane historie klientów